לוקים במשלב יתר? כתבו ברור יותר

חשוב לנו שהטקסט שאנו מוסרים הלאה ירשים את הנמענים שלו, שהרי הטקסט הוא עוד כלי שמציג את מי שאנחנו והוא יכול להשפיע על הדרך שבה אחרים רואים אותנו, אך לעיתים טקסטים נכתבים בצורה כה מרשימה שהמסר עצמו הולך לאיבוד

נתחיל בקטע קריאה:

"לקראת שנת הלימודים החדשה, הנכם מתבקשים לדאוג להשלים את תשלומי הוועד. חלוקת הכספים לאירועים השונים תעשה על ידי צוות הוועד בתחילת השנה על מנת לאפשר שליחת תוכנית הוועד בהקדם. אירועי הוועד מהווים חלק נכבד מהפעילות התרבותית המתוכננת לשנת הלימודים, כאשר ההחלטה על הפעילויות נעשית בכובד ראש ומתוך התחשבות בתכני הלימוד וברגישויות השונות שהוצגו לפנינו במהלך החופשה".

מרשים, נכון? האם הבנתם משהו? אל תרגישו רע, זה לא אתם, זה פשוט טקסט שלוקה בתופעה שאני מכנה "מִשלוּב יתר" –טקסט שבו הכותב ביקש להעלות את המשלב ולהשתמש במילים "מכובדות" ובמין תחביר שמשום מה נראה לחלק מהכותבים אלגנטי. כותבים שלוקים ב"משלוב יתר" יכתבו "הינו" במקום "הוא", "אנו" במקום "אנחנו", "על מנת" במקום "כדי" ו-"עמדתנו הובהרה על ידינו בפגישה דאשתקד" במקום "הבהרנו את עמדתנו בפגישה שנערכה בשנה שעברה".

העניין הוא שכל הפאר והמילים היפות האלו בסופו של דבר פוגעות במסר עצמו שצריך לעבור בטקסט, ואם הקורא לא מבין מה רוצים ממנו, ולפעמים אף עלול לחוש שהטקסט מתנשא מעליו, אז מה הטעם בכל עבודת הסגנוּן הזאת?

אז מה הבעיה עם הטקסט? נתחיל בעניין הפעלים. הצורה הסבילה "חלוקת הכספים תעשה על ידי צוות הוועד" היא פשוט מסורבלת. למה שלא נכתוב בצורה ברורה מי עושה מה? "דני אוכל תפוח" ולא "התפוח נאכל על ידי דני". "אני כותבת מכתב" ולא "המכתב נכתב על ידי" וכמובן ש"צוות הוועד יחלק את הכסף" – כמה פשוט.

ומה בנוגע למילים היפות? גם הן לא בסדר? לא תמיד, לדוגמה את המילה "הינו" כדאי לשמור רק למקומות בהם אנחנו רוצים להדגיש משהו חשוב. למה לכתוב "הנכם מתבקשים להשלים את תשלומי הוועד" ולא "אתם מתבקשים". המילה "כאשר" היא מילה שמיועדת לתיאור זמן, ולכן המשפט "כאשר ההחלטה נעשית בכובד ראש" הוא משפט שגוי.

לפעמים אנחנו כל כך מנסים להרשים את הקוראים, ועל הדרך אנחנו מכניסים טעויות שעלולות לגרום לרושם ההפוך. במקום "הוצגו לפנינו במהלך החופשה" היה צריך לכתוב "הוצגו בפנינו" שכן "בפני" מייצגת נוכחות ו"לפני" מייצגת קדימות בזמן או במקום.

כשאתם ניגשים לכתוב כל טקסט, לפני שאתם מבקשים להרשים את הקורא, דאגו שהמסר יהיה נהיר לקורא וכמובן שיהיה חף משגיאות, לפעמים זה כל מה שצריך בשביל "להרשים" את הקוראים.

לא בטוחים אם הטקסט שלכם מספיק ברור? שלחו אותו אלי לעריכה ואני כבר אדאג שהמסר שלכם יעבור בצורה מדויקת. ליצירת קשר לחצו כאן.

כתבות נוספות

טלפון נייד


דואר אלקטרוני


אזור פעילות


תל אביב והמרכז